1.02 cikk – A vízijármű vezetője és az úszómű felügyeletéért felelős személy
1. Csónakot és nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközt, ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a 2. és 3. bekezdésben foglalt kivétellel – az vezethet, aki
a) a 14. életévét – gépi hajtású vízijármű esetében 17. életévét – betöltötte,
b) úszni tud,
c) a vezetésben kellő gyakorlattal rendelkezik, és
d) ismeri az e Szabályzat rendelkezéseit, valamint az igénybe vett vízterület sajátosságait.
2. Ha több személy tartózkodik a csónakban vagy nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközön, indulás előtt 16. életévét – gépi hajtású vízijármű esetében 17. életévét – betöltött, valamint az 1. bekezdés b)-d) pontjában foglaltaknak megfelelő vezetőt kell kijelölni.
3. Sportegyesület 14. életévét be nem töltött, úszni tudó és az e Szabályzat rendelkezéseit ismerő sportolója csónakot, illetve gépi hajtás nélküli vízi sporteszközt a sportegyesület edzőjének irányítása és felügyelete, továbbá mentőeszköz használatával és mentőmotoros vagy kísérő kisgéphajó biztosítása mellett vezethet.
Az edző felügyelete akkor tekinthető teljesítettnek, ha
a) minden sportolóra folyamatos rálátása van, és
b) a segítségnyújtáshoz vagy beavatkozáshoz 2 percnél több idő nem szükséges.
3.a. Szervezett, csoportosan haladó evezős vízijárművek részvételével zajló vízitúra – tíznél több evezős vízijármű részvétele esetén – vízi túravezető vezetésével bonyolítható le.
3.b. A 3.a. bekezdésben említett vízitúra elindulását, túravezetőjének személyét és a tervezett útvonalat a túravezető az indulást megelőzően köteles bejelenteni a területileg illetékes vízirendészeti szervnek.
3.c. A vízi túravezetőre a túrában részt vevő vízijárművek és személyek vonatkozásában a 3. bekezdésben az edzőre meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
3.d. A vízitúra vezetőjének vízijárművét a Szabályzat II. rész 3. melléklet „U” kódlobogójával (II-3. melléklet) kell megjelölni. A lobogó (oldalélének) mérete legkevesebb 0,3 m és a helyettesíthető azonos megjelenésű táblával.
3.e. A vízitúra vezetője jogosult a túra résztvevőinek közlekedési magatartására vonatkozó utasítást adni, amelyet a résztvevők kötelesek végrehajtani.
3.f. Vízitúra korlátozott látási viszonyok között nem folytatható.
4. A nyilvántartásba vételre kötelezett úszómű felügyeletéről az üzemben tartó köteles gondoskodni. Az e Szabályzat I. rész 1.02 cikk 5. bekezdése szerinti felügyeletet ellátó személynek a hajózási hatóság eltérő rendelkezésének hiányában legalább matrózképesítéssel kell rendelkeznie.
5. A Szabályzat I. rész 1.02 cikk 2. bekezdés b) pontja szerinti „ideiglenes” kifejezés alkalmazásánál azt az előfogatot kell ideiglenesnek tekinteni, amely legfeljebb 2000 m hosszú szakaszon történik, függetlenül annak időbeni tartamától. A kötelék, ideértve a mellévett alakzatot is, az e Szabályzat I. rész 1.02 cikk 2. bekezdés a), b), c), d) vagy e) pontja szerint meghatározott vezetőjének nevét az általa vezetett hajó hajónaplójába be kell jegyezni.
6. Az I. rész 1.08 cikkének értelmében és feltételeinek teljesítése mellett, legfeljebb 14 órás útnál
a) az egymás mellé csatolva egy sorban vontatott hajókon hajónként, a merev csatolásban vontatott hajókon három hajónként egy fő,
b) vontatott kötelék vontatott hajóin legalább két fő hajós képesítéssel rendelkező személynek kell szolgálatot teljesítenie.
7. Az I. rész 1.09 cikk 1. bekezdésében meghatározott életkort a magyar lobogójú úszólétesítményen a hajózási képesítésekről szóló jogszabály, és a Szemleszabályzat szerint kell alkalmazni.
8. * Nyaralóhajó:
a) minimális személyzete
aa) a hajózási hatóság által, a hajóokmányban meghatározott személyzet, ha a nyaralóhajó vezetője rendelkezik legalább belvízi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel, vagy
ab) legalább 2 fő – ha a nyaralóhajó vezetője nem rendelkezik legalább kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel: a nyaralóhajó vezetője 1 fő 21. életévét betöltött személy és 1 fő legalább 16. életévét betöltött személy;
b) vezetője a vezetésre való egészségi alkalmasságát
ba) hatályos egészségi alkalmassági vizsgálathoz kötött gépjármű-vezetői engedéllyel vagy
bb) a nevére kiállított „kedvtelési célú kishajó vezetésére egészségi szempontból alkalmas” 30 napnál nem régebbi orvosi igazolással vagy
bc) az egészségi alkalmasság tekintetében érvényes legalább belvízi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel igazolja;
c) személyzetének részt kell vennie a bérbeadó által megtartott elméleti és gyakorlati oktatáson, amennyiben nem rendelkezik legalább belvízi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel.
9. * Nyaralóhajó vezetőjére és közlekedésére vonatkozó előírások:
a) egészségi vészhelyzet, valamint havaria esetén a nyaralóhajó vezetőjének értesítenie kell a bérbeadó ügyeletét,
b) nyaralóhajó éjszaka csak abban az esetben közlekedhet vagy vesztegelhet horgonyon, ha a nyaralóhajó vezetője rendelkezik legalább belvízi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel,
c) amennyiben a nyaralóhajó vezetője nem rendelkezik legalább belvízi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítéssel, akkor éjszaka csak kikötőben vesztegelhet a nyaralóhajó.
10. * Az I. rész 1.10 cikk Hajó- és egyéb okmányok 2. pontjában rögzítetteken túlmenően a nyaralóhajón kell tartani az alábbi okmányokat, dokumentumokat:
a) az üzemeltető hajózási engedélyének kivonata,
b) a nyaralóhajó bérbeadására jogosító, a hajózási hatóság által az üzemeltető nevére kiállított egyedi engedély hitelesített másolata,
c) nyaralóhajó bérbeadása esetén
ca) az üzemeltető által kiállított nyaralóhajó-kártya, valamint
cb) az üzemeltető által biztosított, magyar és idegen nyelvű nyaralóhajó használati útmutató.
II-3. melléklet
NEMZETKÖZI JELZŐ (KÓD-) LOBOGÓK ÉS LENGŐK
Betű- és számjelek